Skapad av:
Jonas Peterson
Samlar in till:
Prostatacancerfonden

Abloc Mustasch Challenge 2016

Den 18 juni kl 12.00 rullar vi i första startgrupp i Vätternrundan från Motala med ett syfte. Att maximalt uppmärksamma och samla in så mycket pengar som möjligt till mustaschkampen och prostatacancerförbundet. Initiativet och gruppen möjliggörs via ett unikt samarbete mellan Abloc, Bianchi, Craft och Prostatacancer Förbundet.

Ambitionen med gruppen är att vara den snabbaste, snyggaste och framförallt den mest välgörande i årets Vätternrundan.

Team Mustasch som är gruppens namn kommer bestå av totalt 30 åkare där 15 åkare är handplockade för att garantera hög fart. Resterande 15 platser ställdes ut att ansöka om. Laget är nu formerat och presenteras löpande på Instagram, @abloccamps.

Alla utvalda cyklisters startavgift på 800 kr går oavkortat till Mustaschkampen och sedan är vår förhoppning att cyklister och andra är med oss på vår resa att samla in maximalt med pengar till Mustaschkampen.

Läs mer på:
www.abloc.se

Ge en gåva
65 800 kr
87%
0 Dagar kvar

Jonas Peterson gav 11 750 kr

Senaste aktivitet

  • Deleted User Deleted User
    Vi tackar Abloc Mustasch Challenge
  • Benjamin Lyngfelt Benjamin Lyngfelt gav 300 kr

  • Clara Edvinsson Clara Edvinsson gav 100 kr

    För Team Mustasch är bäst!

  • John  Nilsson John Nilsson gav 1 000 kr

    Anmälningsavgift Vätternrundan

  • Michael Stjernquist Michael Stjernquist gav 500 kr

    Michael Stjernquist mustaschkampen 2016 resterande 500 :)

  • Roger Berggren Roger Berggren gav 800 kr

    köt för team Mustasche runt vättern

  • Michael Sarsgard Michael Sarsgard gav 800 kr

    Jag körde för Team Mustasch

  • Vättenrundan Vättenrundan gav 5 000 kr

  • Sandy Carlander Sandy Carlander gav 800 kr

    Jag kör för Team Mustasch runt Vättern!

  • Andreas  Alvén Andreas Alvén gav 300 kr

  • Patrik Hjert Patrik Hjert gav 200 kr

  • Jonas Peterson Jonas Peterson
    Vi hade en magisk helg tillsammans i Motala när Team Mustasch som första snabbgrupp rullade ut från Motala kl 12.00. Teamet körde fantastiskt och huvudklungan tog sig i mål på 7 h 5 min, 10 min snabbare än den satta måltiden.

    Vi har skapat stor uppmärksamhet kring Teamet, Mustaschkampen och dessutom når vi mål efter mål vad gäller vår insamling. Det är ni alla fantastiska givare som gör det här möjligt. 25 000 kr som var första målet och 40 000 kr som var andra målet är nu passerade med god marginal. Nu lägger vi in spurten, den 30/6 stänger vi insamlingen och vi hoppas att vi tillsammans skall kunna nå 75 000 kr i bidrag till Mustaschkampen, verkligen fantastiskt!

    Håll utkik på Instagram, @abloccamps och på vår Facebooksida Abloc, där vi inom kort kommer lägga ut en auktion på Markoolios Bianchi cykel som han cyklade runt Vättern med i helgen. Bianchi, som är vår huvudpartner här, gör den auktionen möjlig.

    Stort TACK till er alla.
  • Abloc Abloc gav 11 750 kr

    Kepsförsäljning Team Mustasch. Tack alla som genom sitt kepsköp varit med och stöttat vår insamling. Det finns fortsatt ett fåtal kepsar kvar till försäljning. Maila till jonas@abloc.se. Pris per keps 250 kr. Allt överskott till insamlingen!!!

  • Familjen  Fredrikson i Skultorp Familjen Fredrikson i Skultorp gav 300 kr

  • Robin Prior Robin Prior gav 5 500 kr

  • Michael Stjernquist Michael Stjernquist gav 300 kr

    Donation for a good cause! Joined the Team Mustaschkampen atound Vättern yesterday! Greetings to Erik Abrahamsson

  • Patrik Rehnström Patrik Rehnström gav 100 kr

  • Nässjö Grand Prix + Pär + anonym Nässjö Grand Prix + Pär + anonym gav 1 000 kr

    Nässjö Grand Prix insamling vid GPt tillsammans med Mr Barbershop i Jönköping samlade in 1000kr + 1000kr

  • Mr Barbershop Mr Barbershop gav 1 000 kr

    Nässjö Grand Prix insamling vid GPt tillsammans med Mr Barbershop i Jönköping samlade in 1000kr + 1000kr

  • Annelie och Lars  Rådhall Annelie och Lars Rådhall gav 300 kr

    Grymt cyklat Anders Ståhl! Annelie och Lars

  • Anna Olsson Anna Olsson gav 300 kr

  • Alexander Wetterhall Alexander Wetterhall gav 500 kr

    Stort tack för att jag fick vara en del av dagen, topp! Verkligen bra och för en bra sak!

  • Janne  Erlandsson Janne Erlandsson gav 300 kr

    1 kr för varje km så grymt Anders Ståhl.

  • Louise Kjellson Louise Kjellson gav 50 kr